تاریخچه سیکا

 

 

تاسيس سيكا

كسپر وينكلر، در يك خانواده پينه دوز متوسط به دنيا آمد و در كودكي از اتريش به سوييس مهاجرت كرد. او با روحيه كارآفريني خود، در سال 1910، در كشور سوييس سنگ بناي شركت سیکا را بنا نهاد و در سال 1911  شركت خود را با نام «کسپر وینکلر و شركا» ثبت كرد و در دهه 1930، پانزده شعبه سيكا در اروپا، ايالات متحده آمريكا، آرژانتين، برزيل و ژاپن را تاسیس و مواد شيميايي ساختمان جديدی به بازار عرضه كرد. او ابتدا محصولی را براي حفاظت و تميزكاري گرانيت (كونسروادو، پوريگو) و یک محصول برای آب‌بندي ملات به نام  Sika-1 ابداع كرد. اين محصول يك افزودنی آب بند کننده سریع بتن بود که برای آب بند کردن تونل گاتهارد از آن استفاده شد و اين امكان را به شركت راه آهن سوييس داد تا از قطار برقي در اين مسير ارتباطی مهم بين شمال و جنوب اروپا استفاده كند.

پروژه گاتهارد با سیکا

پيشرفت او از سال 1918 آغاز شد. در اين سال، شركت راه آهن فدرال سوييس، سيكا را با موفقيت براي آب‌بندي تونل‌ گاتهارد آزمايش كرد. براي استفاده از قطارهاي برقي می‌بایست اين تونل‌ها آب بند می بودند. در سال‌های بعد، شركت ملي راه آهن سوييس 67 تونل را با استفاده از سيكا آب‌بندي كرد. امروزه تونل گاتهارد جديد (ترانزيت كوهستاني اروپايي جديد) پروژه‌ای مهم براي سيكا به حساب می‌آید. Sika-1 هنوز یکی از محصولات اين شركت است، اما امروزه محصولات پیشرفته‌تری نيز استفاده می‌شوند. براي ساخت اين تونل 57 كيلومتري از ميان کوه‌های آلپ سوييس (طولانی‌ترین تونل جهان)، به افزودنی های با فناوري بالا براي بتن پاششی و تهيه سیستم‌های آب‌بندي نياز است. ما به پيشينه خود افتخار می‌کنیم و خوش‌بینانه به آينده می‌نگریم، زيرا در آينده به دانش فني، خدمات و محصولات ما نياز بيشتري خواهد بود.

توسعه سیکا

بعد از اين موفقيت، شركت کسپروینکلر و شركا، تولید کننده محصولات شیمیایی، مقبوليت خود را در كشورهاي ديگر آزمايش كرد. اما فراتر رفتن از صادرات متفرقه و مقطعی كاري دشوار بود. اولين تلاش او براي فروشِ امتياز در كشورهاي ديگر با شكست مواجه شد. اما تلاش بعدي او با موفقيت همراه شد: در سال 1921، يك شعبه مستقل با خط توليد كوچك در جنوب آلمان تاسيس شد.

اما ظرفيت مديريت و رهبری شرکت براي ارتقا و توسعه فعالیت شرکت در کشورهای مختلف كافي نبود. اين مشكل با استخدام مدير امور خارجي حل شد. او، در سال‌های بين 1926 و 1928، شعبه ای را در انگلستان، ايتاليا و فرانسه تاسيس كرد و در فعالیت آن‌ها نقش ایفا کرد و با قراردادهای زيركانه اخراج خود را غیر ممکن کرد.

رونق اقتصادي شرکت سیکا

در طول جنگ جهاني دوم، شرکت‌های سيكا به توليدات خود در كشورهاي مستقر در آن‌ها ادامه دادند. بنابراين، افزودنی های مورد استفاده براي پناهگاه های ساخته شده در سوييس و مناطق اشغالیِ آلمان، توسط سيكا تأمین شد، وهمچنین کشتی‌های بتني مورد استفاده توسط متفقين براي حمل تجهيزات نظامي و پياده كردن آن‌ها در شهر نورماندي با افزودنی های توليدي شركت سيكا ساخته شدند.

در دوران رونق اقتصادي در دهه‌های 50 و 60، شعبه های جديدي در كشورهاي مختلف، از سوئد گرفته تا كوبا، تاسيس شدند. با ورود رومالد بِركارد به شركت، نسل دوم تغييرات در سوييس اتفاق افتاد. از زمان ورود او به شركت در سال 1953 تا سال 1971، بركارد رهبري شرکت‌ها را بدست گرفت كه در سال 1968 به يك شركت منسجم و واحد با نام «سيكا فينانز، سهامي عام،» تبديل شده بودند. بعد از آن، سيكا وارد بورس سوييس شد.
با اين حال، با افزايش شديد تورم در اواخر دهه 60، سيكا دچار بحران اقتصادي شد. راه اندازي كارخانه جديد در دودينگن با كمبود بودجه مواجه شد؛ ادامه فعاليت تعدادي از شرکت‌های ساختماني مقرون به صرفه نبود و انجام تعهدات مربوط به ضمانت نامه‌ها در آلمان و اسكانديناوي بسيار دشوار شد. شرايط بسيار بدي بود: سيكا فقط توانست از ورشكستگي خود جلوگيري كند.

 

تجارت جديد سیکا

چسب پلي اورتان الاستيك تك جزئي با نام تجاري «سيكا فِلِكس» محصولي است كه در سال 1968 توليد شده بود و تا آن زمان بخش كمي از گردش مالي را به خود اختصاص می‌داد؛ اما بعد به پرفروش‌ترین محصول سیکا تبديل شد.

با چسب همه كاره سيكا فِلِكس، شركت سيكا عرصه‌ای جديد در تجارت را در دهه 1980 در صنعت خودرو آغاز كرد. تنوع محصول با هدف افزايش مقاومت شركت در برابر تحولات اقتصادي انجام شد. با خريد سهام «لِكلر شيمي» اشتوتگارت در سال 1982، تعداد كاركنان سيكا از 3000 به بيش از 4000 نفر افزايش يافت.

حضور جهاني سیکا

در دهه 1990، سيكا بيشترين تعداد شرکت‌های جديد را در كشورهاي مختلف تاسيس كرد: در سال‌های 1990 تا 1995، تعداد 16 شعبه ملي جديد تاسيس شد. سيكا حضور خود را، در آسيا، اروپاي شرقي و آمريكاي لاتين، افزايش داد.

براي اين كار، تجارت‌های فرعی و با سود كمتر، مانند ساخت روبات براي تعمير لوله‌های فاضلاب، را كنار گذاشت. سيكا ساخت محصولات راه‌سازي را نيز متوقف كرد و بخش اعظم تجارت ممبران های آب بند کننده را به «Sarnafil» واگذار كرد.

 

دهه رشد سیکا

ده سال بعد، همين شركت Sarnafil به عضويت گروه سيكا در آمد. در سال 2005، اين شركت سوييسي با تخصص در زمينه انواع ممبران ها‌ به مالكيت سيكا در آمد. سيكا در اين دهه با سریع‌ترین رشد خود مواجه بود. گردش مالي شركت از 2 ميليارد به بيش از 6/4 ميليارد فرانك رسيد و بخش زيادي از آن توسط 36 شركت بين سال‌های 2000 و 2008 به دست آمد. در اين دوره، نيروي كاري شركت از 8000 به 13000 نفر افزايش يافت.

کاستار وینکلر، بنیانگذار سیکا

ترمینال اتومبیل کلاین-ماترهورن، کانتون وله، سوئیس، 1979

چسب Sikaflex برای شیشه جلو اتومبیل سری BMW 7 در اواخر دهه 80 استفاده شد