نوآوری در بخش آب بندی

در این بخش، سيكا بر سیستم‌های آب‌بندي براي تونل‌ها و ساختمان‌ها تمركز دارد. در سال 2016، چند محصول صنعتي جديد، مانند اولين محصول ضد خوردگي تزريقي آكريليك، اولين ممبران تونل مطابق با شرايط سخت‌گیرانه مورد نياز در تونل‌ها (ÖBV 4.7)، ممبران هاي جديد با PVC كاملا بازيابي شده يا چندين نوار چسب براي تكميل مجموعه سيكاپروف (®SikaProof) و سيكاپلان (®Sikaplan) و افزايش بازدهی اجرا و نصب، به بازار عرضه شدند.

نوآوری های سیکا در آب بندی سازه

سیستم‌های سيكا پروف ( ®SikaProof) محصولات جديدي هستند كه جدیداً به بازار عرضه کرده‌ایم و براي آب‌بندي در زير سطح زمين استفاده می‌شوند. اين سیستم‌های كاملا پيوسته از يك ممبران پلي اولفين اصلاح شده سطحي با انعطاف‌پذيري بالا تشكيل شده و به دليل ايجاد پيوستگي كامل بر روي سطح بتن سخت، درزگیر يا چسب مورد استفاده در سيكاپروف، در صورت آسيب ديدن موضعي ممبران، از نفوذ آب بين ممبران‌ و بتن جلوگيري می‌کند. براي توقف نشتي در سازه‌ها، سيكا يك ماده تزريقي بر پايه سيمان انعطاف‌پذير با نام سيكا اينجكشن 701 (Sika® Injection-701) توليد كرده است. اين ماده منحصربه‌فرد مزیت‌های سوسپانسيون سيمان و مواد تزريقي انبساطي را با هم عرضه می‌کند و به كاربر اجازه می‌دهد تا لانه زنبوری‌ها، شکاف‌ها، حفره ها و ترک‌های موجود در سازه‌های بتني را كاملا پر و درزگیری كند.

افزودنی های آب‌بندي سیکا

در سال 1910، كسپر وينكلر، بنيانگذار شركت سيكا، افزودنی آب‌بند جديدي براي ملات‌ها و بتن به نام سيكا-1 را ابداع کرد. اين افزودنی براي آب‌بندي تونل‌ها كاربرد داشت و به اين ترتيب امكان استفاده ايمن از قطار برقي را فراهم کرد. اين انقلابي واقعي در زمينه آب‌بندي در دهه 1920 تا دهه 1950 به حساب می‌آمد.

ملات‌هاي آب‌بندي سیکا

در دهه 1970، سيكا اولين ملات آب‌بندي يك و دو جزئي آماده به مصرف خود را توليد كرد. اين ملات‌هاي گروتي آب‌بندي سطحي، مانند سيكاتاپ سيل 107 (SikaTop® Seal 107)، نفوذپذيري بسيار كمي در برابر آب داشتند و به روش پاششي قابل استفاده بودند.

امروز سيكا به توسعه ملات‌هاي آب‌بندي با عملكردهاي بيشتر، مانند افزايش انعطاف‌پذيري و حفاظت سطحي، ادامه داده است.

سیستم‌های ممبراني تفكيك شده سیکا

در سال 1968، سيستم ممبران ورقه‌ای آب‌بندي سيكاپلان براي آب‌بندي تونل‌ها و سازه‌های زيرزميني و همچنين آب‌بندي بام های تك لايه توليد شد. اين سيستم از محلول‌های تفكيك شده به همراه آب‌بندهاي يكپارچه در محل درز و نقاط اتصال كنترلی/ تزريقی براي استفاده در مواقع جابجايي يا آسيب تشكيل شده است. اين سيستم منحصربه‌فرد، سازه‌ها را به طور دايمي و كاملا كنترل شده آب‌بندي می‌کند و امروزه همچنان بادوام‌ترين و مطمئن‌ترین سيستم آب‌بندي به حساب می‌آید.

سیستم‌های آب‌بندي اتصالات سیکا

در سال 1982، سيكا سيستم سيكادور- كومبي فلكس (®Sikadur Combiflex)  را معرفي كرد. اين سيستم آب‌بندي منحصربه‌فرد براي درزگیری ترک‌های داخلي و خارجي، ساختمان‌سازي و اتصالات متحرك در سازه‌های مختلف كاربرد دارد. محصولات مهندسي سيكا در زمينه سیستم‌های آب‌بندي اتصالات، شامل شیلنگ‌های تزريق سيكافوكو (®SikaFuko) ،نوارها و درزگیرها آب دوست سيكا سوِل (®SikaSwell) ،نوار چسب‌های آب‌بندي سيكا ديلاتك (®Sika Dilatec) و سري كامل سيكا، گرين استريك (Greenstreak) و تريكوزال واتربارز (Tricosal Waterbars) می‌شود.

ممبران پليمري مايع سیکا

در دهه 1990، سيكا محصولات ممبران مايع بر پايه رزين پلي اورتان با نام سيكالَستيك ( ®Sikalastic) را براي آب‌بندي عرشه پل‌ها و سازه‌های زيرزميني عرضه كرد. اين مجموعه با معرفي ممبران های جديد بر پايه پلي اوره و آستری‌های جديد براي ايجاد اتصال قوي با آسفالت داغ تكميل شد.

راهکارهای سیکا برای آب‌بندي تزريقي

تقاضا براي راهکارهای آب بندی تزريقي براي پروژه‌های جديد يا بازسازی نيز رو به افزايش است. اين محصولات براي درزگیری ترک‌ها و حفرات، مانند نواحي لانه زنبوري در بتن، كاربرد دارند. سيكا مجموعه‌ای وسيع از فناوری‌های تزريقي را به همراه سیستم‌های بر پايه سيمان، پلي اورتان، اپوكسي، و آكريلات مخصوص براي حل مشكلات مشتريان خود عرضه كرده است.

سیستم‌های ممبران ورقه‌ای كاملا پيوسته سیکا

در سال 2012، سيكا جديدترين سيستم ممبران آب‌بندي پيش ساخته خود را با نام سيكاپروف اِي (SikaProof A) به بازار عرضه كرد. اين محصول، يك سيستم ممبراني ورقه‌ای پيش ساخته و بسيار انعطاف‌پذير است كه كاملا به بتن تازه می‌چسبد و از عبور جريان آب از زير آن جلوگيري می‌کند. توليد سيستم منحصربه‌فرد سيكاپروف به همراه فناوری‌های آب‌بندي داخلي نيز مجدداً بيانگر توان نوآوري شركت سيكا می باشد.

لیست محصولات آب بندی سیکا