کاربرد محصولات سیکا در اتوبوس های شهری و بین شهری

 

بدنه

سازندگان اتوبوس شهري و مسافرتي از مواد و فرآیندهاي بسيار متنوعي در مونتاژ بدنه استفاده می‌کنند. سيكا انواع فناوری‌ها را براي اين شرايط چالش‌برانگيز و متنوع عرضه می‌کند. درزگیرها و چسب‌های سيكا را به راحتي می‌توان به صورت ترکیبی با ساير روش‌های اتصال استفاده كرد. انعطاف‌پذيري، دوام و كاهش تعداد نقاط جوش تنها برخي از مزاياي فناوري درزگیرها و چسب‌ها هستند.

محصولات سيكافلكس (Sikaflex) تك‌جزئي‌اند و علاوه بر سهولت استفاده، خواص شكل‌پذيري خوبي نيز دارند. چسب‌ها و درزگیرهاي سيكاپاور (SikaPower) براي استفاده در كارگاه تعمير بدنه و بر پايه فناوري هيبريدی پلی یورتان – اپوكسي و به صورت تك یا دو جزئي ساخته می‌شوند. اين محصولات با حرارت گيرش می‌یابند و براي شرايط كاري مختلف مانند سیستم های لرزه گیر، hem flenge، اتصالات ساختاری و جوشكاري نقطه‌ای مقاوم در برابر تصادف كاربرد دارند.

چسب‌های مورد استفاده براي كف، صفحات جانبي و درب صندوق

استفاده‌كنندگان از اتوبوس شهري و مسافرتي توقع دارند وسايل نقليه دوام بالایی داشته باشند. مقاومت در برابر ضربه، شرايط دمايي متغير و كار مداوم باعث افزایش سطح توقع از کارایی وسایل نقلیه در تمامی زمینه ها شده است. سيكا محصولات متنوعي را براي مونتاژ كف و صفحات جانبي خودرو توليد كرده است تا خودروسازان بتوانند بر اين چالش‌ها فائق آيند.

با استفاده از محصولات تك‌جزئي سيكافلكس می‌توان به آساني به یک اتصال منعطف و باكيفيت دست يافت. محصولات هيبريدي سيكافلكس تركيبي از عملكرد بالاي سیستم‌های پلي یورتاني سيكافلكس را به همراه كاهش آماده‌سازي سطحی و بهبود فوايد زيست‌محيطي ارائه می‌کنند. چسب‌های سازه‌اي دوجزئي متشكل از ADP (عملكرد مضاعف آكريليك) و متيل متاكريلات در خانواده سيكافست (SikaFast) می‌توانند استحكام بالا و مقاومت بسيار خوبی در برابر ضربه ايجاد كنند و به آماده‌سازي سطحي كمي نياز دارند.

اتصال سقف

سازندگان اتوبوس شهري و بین شهری با چالش‌های دشواري در زمينه ساخت مجموعه قطعات سقف وسايل نقليه جديد روبرو هستند. علاوه بر شرايط مورد نياز براي دوام بالا و مقاومت در برابر شرايط جوّي نامساعد، به شرايط ديگري مانند وزن كمتر (به سبب سهولت در جابجایی و کاهش مصرف سوخت)، استحكام بالا (مقاومت سقف در برابر واژگونی براي ايمني مسافران)، و افزايش امكانات كاربردي (سیستم تهويه مطبوع، سان‌روف‌ها) نيز نياز است. سيكا تركيبات تخصصي مختلفي را با خواص مناسب عرضه می‌کند تا تولیدکنندگان وسایل نقلیه (OEMها) بتوانند از طريق افزایش كيفيت، پايداري و بهینه سازی هزينه های تولیدی بر اين چالش‌ها فائق آيند.

محصولات تك‌جزئي خانواده سيكافلكس با عملكرد بالا، سهولت استفاده و خواص مكانيكي مختلف، براي پاسخ به اين نيازها عرضه می‌شوند. محصولات دوجزئي سيكافورس (SikaForce) می‌توانند عملكرد بالاي سیستم‌های پلي یورتاني را به همراه زمان باز اعمال چسب و دیگر مزاياي كاربردي فراهم آورند. چسب‌ها و درزگیرهاي سازه‌ايِ سيكاپاور(SikaPower) با حرارت گيرش می‌یابند و براي اتصال فلزات استفاده می‌شوند. اين محصولات بر پايه فناوري هيبريدی پلی یورتان- اپوكسي و به صورت تك و دو جزئي ساخته می‌شوند.

پوسته جلو و عقب

ده سال اخير شاهد بهبود چشمگير رفتار ايروديناميك و طراحي اتوبوس‌های شهري و مسافرتي بوده‌ایم. پوسته جلو و عقب وسايل نقليه جديد دو بخش مهمي هستند كه دستخوش این تغييرات شده‌اند. استفاده از کامپوزیت‌های گرمانرم(ترموپلاستیک) براي چنين كاربردهايي رواج یافته و امكان ايجاد تغييرات بزرگ در طراحي و رفتار ايروديناميك وسايل نقليه را فراهم آورده است. علاوه بر اين تغييرات، چنين كاربردهايي بايد با دوام بيشتر، مقاومت بالاتر در برابر ضربه و سهولت مونتاژ نيز همراه باشند. سيكا محصولات مختلفي را براي برآوردن نيازهاي مشتري در چنين كاربردهايي عرضه می‌کند.

با استفاده از محصول تك‌جزئي سيكافلكس (Sikaflex) می‌توان به آساني به اتصال منعطف با كيفيت بالا دست يافت. محصولات هيبريدي سيكافلكس تركيبي از عملكرد بالاي سیستم‌های پلي یورتاني سيكافلكس را به همراه كاهش آماده‌سازي سطحی و بهبود فوايد زيست‌محيطي ارائه می‌کنند. چسب‌های سازه‌اي دوجزئي متشكل از ADP (عملكرد مضاعف آكريليك) و متيل متاكريلات در خانواده سيكافست (SikaFast) می‌توانند استحكام بالا و مقاومت بسيار خوبی در برابر ضربه ايجاد كنند و به آماده‌سازي سطحي كمي نياز دارند.

نصب شیشه

بيش از 20 سال است كه سيكا چسب‌ها و درزگیرهای خود را براي درزگیری، اتصال و نصب شیشه در خطوط تولیدِ تولید کنندگان اتوبوس های شهري و بین شهری، خودرو، كاميون و قطار عرضه می‌کند. فرآیندهاي آماده‌سازی بدون پرایمر، براي پاسخ به نيازهاي مختلف تولیدکنندگان وسایل نقلیه (OEM)، به منظور صرفه‌جويي در هزينه و ساده‌سازي فرآیند توليد در دسترس هستند.

سيكا چسب‌های متنوعي براي تمام فرآیندهاي نصب مستقیم شیشه عرضه می‌کند. محصولات ويژه سيكافلكس برای انواع فرایندهای سرد اجرا و گرم اجرا به صورت اتوماتیک و غیر اتوماتیک در دسترس هستند. محصولات خاص سيكافلكس می‌توانند شیشه جلو را پس از نصب در جاي خود نگه دارند و ديگر نيازي به استفاده از گيره، نگهدارنده و نوارچسب برای نگهداری آن نباشد. محصولات سيكافلكس می‌توانند هدايت الكتريكي پاييني داشته باشند تا از افت سيگنال آنتن يا خوردگي گالوانيك جلوگيري شود.

تزئينات داخلي

در سال‌های اخير، دارندگان و كاربران وسيله نقليه توجه بيشتري به راحتي و كارايي فضاي داخلي وسیله نقلیه دارند و براي اين كار از انواع پلاستیک‌ها و منسوجات استفاده می‌کنند. سيكا قادر است محصولات بر پايه حلال يا آب و يا انواع محصولات گرماذوب (Hot Melt) را براي ايجاد چسبندگي قوي به سطوح مختلف عرضه كند. سيكامِلت (SikaMelt) و سيكاسِنس (SikaSense) در لايه‌سازي و اتصال انواع تزئينات داخلي از جمله کفیپوش های PVC، موكت، تزئينات رودري، پوشش محافظ سقف، محفظه وسايل و لوازم صندلي استفاده می‌شوند.

سيكاملت می‌تواند بدون آماده‌سازی، استحكام اوليه خوبي ايجاد كند و براي نصب سريع قطعات بسيار مناسب است. سيكاسنس چسب‌ بر پايه حلال و آب است كه براي نصب كفپوش ها استفاده می‌شود.

پوشش های محافظتی و عایق های صداگیر زير بدنه خودرو

نهادهاي دولتي و كاربران اتوبوس‌های شهري و مسافرتي خواستار كاهش هرچه بيشتر صداي داخلي و خارجي وسايل نقليه هستند. سيكا محصولات كارآمدي را براي كاهش قابل توجه صداي وسيله نقليه عرضه می‌کند. اين كار از طريق جذب ارتعاش بدنه خودرو انجام می‌شود.

خانواده سيكادَمپ (SikaDamp)، محصولات لرزه‌گير لایه‌ای سبك و الاستومري هستند كه می‌توان آن‌ها را به هر شكل و اندازه‌ای برش داد. محصولات سيكاگارد (SikaGard) را می‌توان براي لرزه‌گیری داخلي يا خارجي خودرو و به عنوان پوشش زير بدنه با مقاومت بسيار خوبی در برابر ضربه خرده‌سنگ‌ها و صداگیری قوی استفاده كرد.

دانلود بروشور

لینک های مرتبط