افزايش حضور سيكا در آفريقا

شعبه ها و کارخانه‌های توليدي جديد

سيكا اولين كارخانه توليد ملات و افزودنی های بتن را در نيجريه و ساحل عاج راه‌اندازي می‌کند. سيكا همچنين شعبه جديدي در اتيوپي و تانزانيا تاسيس می‌کند تا حضور بيشتري در بازارهاي رو به رشد ناحيه جنوب صحراي آفريقا داشته باشد. بنابراين، سيكا به استراتژی موفق توسعه خود ادامه می‌دهد و حضور خود را در 16 كشور قاره آفريقا تقويت می‌کند.

رشد سريع

سيكا، در سال 2014، شعبه خود را در نيجريه و ساحل عاج تاسيس كرد و اكنون در لاگوس و آبيجان در ساخت کارخانه‌های توليدي محلي براي توليد ملات‌ها و افزودنی های بتن و عرضه آن‌ها به بازارهاي ساختمان‌سازي، ترميم و تعمير در هر دو كشور سرمايه‌گذاري كرده است. كارفرمايان بين‌المللي و متوسط محلي متعددي در زمينه نفت و گاز، زيرساخت، پروژه‌های تجاري و مسكوني فعاليت دارند كه بيانگر ظرفيت بالاي فروش در اين كشورها است.

پائول شولر، مدير منطقه‌ای EMEA، بر اهميت توسعه حضور سيكا در ناحيه جنوب صحراي آفريقا تاكيد دارد: «كارخانه توليدي جديد ما در نيجريه و ساحل عاج و شعبه های جديد در تانزانيا و اتيوپي همگي بيانگر واقعه مهم ديگري در راستاي استراتژی 2018 سيكا هستند. با اين سرمایه‌گذاری‌ها، رشد سيكا در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا شتاب بيشتري پيدا می‌کند و سهم بازار سيكا افزايش می‌یابد. اين مساله بيانگر اعتقاد راسخ ما به ظرفيت و آينده روشن اين قاره است.»

فرودگاه دارالسلام

توسعه فرودگاه دارالسلام يكي از پروژه‌های زيربنايي سيكا در تانزانيا است.

ظرفيت اصلي رشد

نيجريه، از نظر جمعيت و توليد ناخالص ملي (GDP)، بزرگترين اقتصاد قاره آفريقا به حساب می‌آید. اين كشور حدود 180 ميليون نفر جمعيت دارد و نرخ رشد ساليانه آن حدود 5% پيش‌بيني شده است. در نتيجه، اين كشور با نيازهاي مهمي در بخش ساخت و ساز رو به رو است. ساحل عاج با 23 ميليون نفر جمعيت، يكي از كشورهاي كوچك قاره آفريقا است، اما ظرفيت رشد بسيار خوبي براي سيكا به حساب می‌آید. مصرف سيمان در هر دو كشور با رشد 9 درصدي در سال 2015 همراه خواهد بود.

شعبه جديد در اتيوپي و تانزانيا براي افزايش تجارت محلي

با تاسيس شعبه جديد، سيكا در اتيوپي و تانزانيا نيز حضور خواهد يافت. اتيوپي دومين كشور پرجمعيت قاره آفريقا است و در محل تلاقي بين قاره آفريقا، خاورميانه، آسيا و اروپا واقع شده است. اين كشور يكي از سریع‌ترین اقتصادهاي رو به رشد در جهان را دارد و نرخ رشد ساليانه مركب آن در دهه گذشته 11% بوده است. با آغاز پروژه‌های عظيم زيربنايي، مسكوني و تجاري، بازار ساخت و ساز در سال آينده به نرخ رشد دو رقمي خواهد رسيد.

تانزانيا نيز، به واسطه پروژه‌های مهم زيربنايي و شهرسازي و مخازن عظيم گاز طبيعي استخراج نشده، سرعت رشد بالايي دارد. اين كشور در زمينه ارتقاي زیرساخت‌ها سرمايه‌گذاري كرده است تا به قطب حمل و نقل در اين ناحيه تبديل شود. پيش‌بيني می‌شود اقتصاد تانزانيا در سال آينده بيش از 10% رشد پيدا كند.

تداوم رشد سيكا

يكي از اركان استرانژی 2018 سيكا، افزايش سريع بازارهاي نوظهور و توسعه زنجيره تامين است. هدف كلي اين استراتژی، افزايش فروش در بازارهاي نوظهور از مجموع فروش كنوني 37% به 42 تا 45 درصد تا سال 2018 است. قاره آفريقا يكي از نواحي هدف‌گذاری شده براي سيكا است. در شش ماه اول 2015، فروش سيكا در اين ناحيه به 18% رسيد. در حال حاضر، سيكا تعداد 16 شعبه  و 13 كارخانه توليدي در قاره آفريقا دارد.