برای اولین بار فروش از مرز ۶ میلیارد فرانک سوئیس عبور کرد -رشد بالای 9.8 درصدی.

  • رشد فروش 9.8 درصدی در ارز‌های محلی به میزان 6.25 میلیارد فرانک سوئیس در سال ۲۰۱۷.

  • رشد ۱۲ درصدی در سه‌ماهه‌ی چهارم.

  • رشد در همه‌ی مناطق.

  • افتتاح ۹ کارخانه و تأسیس ۳ شعبه محلی و تملک ۷ شرکت.

  • تسهیم نامتناسب رشد زیاد در سود مورد انتظار برای کل سال.

  • دورنمای ۲۰۱۸. میزان فروش بیش از ۱۰ درصد از مقدار مورد انتظار بیشتر بود.

 در سال ۲۰۱۷، سیکا بار دیگر توانایی‌اش را در ایجاد رشدی قوی به اثبات رساند و فروشش را در ارز‌های محلی به میزان 8.9 درصد، معادل 6.25 میلیارد فرانک سوئیس، افزایش داد. رشد در سه‌ماهه‌ی چهارم سال بسیار پویا بود و با رشد ۱۲ درصدی در ارز‌های محلی، رشد ارگانیک ۵/۸ درصدی حاصل شد. رشد مثبت کسب‌وکار در همه‌ی مناطق در کنار سرمایه‌گذاری‌ها در کارخانه‌های جدید، تأسیس شعبات محلی و تولید محصولات جدید در بازار، همگی در این رشد نقش زیادی داشتند. انتظار می‌رود در سال مالی ۲۰۱۷ شاهد ثبت رکورد جدیدی در سود خالص شرکت باشیم.

در طول سال گذشته، سیکا موفق شد فروشش را، در ارز‌های محلی، به میزان 6.25 میلیارد فرانک سوئیس افزایش دهد و برای اولین بار از رقم ۶ میلیارد فرانک فراتر رود. در سه‌ماهه‌ی چهارم سال شاهد رشدی پویا بودیم. همه‌ی مناطق موفق به افزایش فروششان شدند و توانستند سهم بازار بیشتری به دست آورند. بیشترین نرخ رشد در آمریکا، مکزیک، آرژانتین، چین، آسیای جنوب شرقی، اقیانوسیه، خاورمیانه، اروپای شرقی و آفریقا ثبت شد.

پال شولر، مدیرعامل «با اجرای موفقیت‌آمیز راهبرد رشد در سال مالی ۲۰۱۷، شاهد رشد 8.9 درصدی فروش بودیم. در نتیجه، انتظار داریم هم از نظر نتیجه‌ی عملیاتی و هم از نظر سود خالص رکوردهای جدیدی ثبت کنیم. با داشتن ۹ کارخانه‌ی جدید، سه شعبه محلی اضافی و تملک ۷ شرکت دیگر، در زمینه‌ی فناوری‌های محصول و کانال‌های توزیع در بازارهای رشد و پلتفرم‌های رشد سرمایه‌گذاری چشمگیری کرده‌ایم. این ۱۹ سرمایه‌گذاری راهبردی در کنار تولید محصولات باکیفیت و نوآورانه و همچنین با این حضور جهانی‌ -هم‌اکنون ۱۰۰ شعبه محلی و بیش از ۲۰۰ کارخانه‌ داریم – خوش‌بین به آینده نگاه می‌کنیم. از نیروی کار جهانی‌مان با بیش از ۱۸۰۰۰ کارمند و تیم مدیریتی‌مان، که در کنار هم با وفاداری، تخصص و تعهد فوق‌العاده‌شان رکورد فروش دیگری به ثبت رساندند، قدردانی می‌کنم».

رشد در همه‌ی مناطق

در سال ۲۰۱۷، فروش در منطقه‌ی EMEA (اروپا، خاورمیانه و آفریقا) در ارز‌های محلی 7.4 درصد رشد داشت (این رقم در سال قبل 4.8 درصد بود). کشورهای اصلی اتحادیه‌ی اروپا شامل فرانسه، ایتالیا و بریتانیا، که بازار اصلی را تشکیل می‌دهند، نرخ رشد بسیار خوبی را به ثبت رساندند. خاورمیانه، اروپای شرقی و آفریقا شاهد رشدی دورقمی بودند. سیکا با ایجاد شعبه محلی جدیدی در سنگال و آغاز فعالیت‌هایش در سه کارخانه‌ی جدید، حضورش در آفریقا را تقویت کرد. اولین کارخانه‌های تولید افزودنی‌های بتن فعالیتشان را در دارالسلام پایتخت تانزانیا و دوالا در کامرون آغاز کردند؛ دومین کارخانه هم برای تولید محلی ملات در لوآندا در آنگولا تأسیس شد. کارخانه‌ی تولید افزودنی‌های بتن و ملات در آلماتی قزاقستان به محل بزرگ‌تری منتقل شد. در کارخانه‌ی لوبنیا در نزدیکی مسکو در روسیه، خط تولید جدیدی برای ممبران های PVC ایجاد شد. همین اواخر، با افتتاح کارخانه‌ی جدیدی برای تولید افزودنی‌های بتن و ملات، ظرفیت تولید در لاهور پاکستان افزایش یافت. تأسیسات جدیدی در شهر ترویس‌دورف آلمان، فعالیتش را در زمینه‌ی تولید الیاف تقویت‌کننده‌ی باکیفیت برای مشتریان بتن در منطقه‌ی EMEA آغاز کرده است. شرکت‌های بیتبائو دور، یکی از تأمین‌کنندگان پیشرو در زمینه‌ی سیستم‌های آب بندی در اتریش، و شرکت ای‌بی‌سی سیلانتس، شرکت معروف ترکیه‌ای در زمینه‌ی تولید درزگیرها و چسب‌ها در بخش مصارف داخلی، به تملک سیکا درآمده‌اند. هلدینگ KVK نیز، که در پراگ پایتخت جمهوری چک قرار دارد، به گروه سیکا ملحق شده است. این شرکت در زمینه‌ی تأمین سیستم‌های پوشش بام و آب بندی فعالیت دارد و طیف وسیعی از محصولات ملاتی را تولید می‌کند.

منطقه‌ی آمریکای شمالی نرخ رشد چشمگیر 18.4 درصد را ثبت کرد (این رقم در سال گذشته 7.8 درصد بود)، که 8.5 درصد آن از طریق تملک‌ها حاصل شد. با افزایش فروش حدود ۲۰ درصدی،‌ سیکا حجم تجارتش را در ایالات‌متحده به میزان چشمگیری افزایش داد و درنتیجه، در سال ۲۰۱۷ شاهد سرعت رشدی بیش از رشد بازار ساخت‌وساز محلی بود. سرمایه‌گذاری‌های هدف‌گذاری‌ شده در آمریکای شمالی در چند سال گذشته نقش مهمی در این عملکرد تجاری مثبت داشته‌اند. این سرمایه‌گذاری‌ها شامل گسترش بخش فروش، اجرای راهبرد رشد از طریق تملک شرکت‌ها و گسترش چشمگیر زنجیره‌ی تأمین به کمک کارخانه‌های جدیدی است که در نزدیکی کلان‌شهرهای رو به رشد قرار دارند. در انتهای سال گذشته، با هدف بهره‌مندی از پتانسیل رشد عظیم بازار ساخت‌وساز تگزاس و منطقه‌ی وسیع‌تر جنوب غربی آمریکا، کارخانه‌ی جدیدی برای تولید ملات و افزودنی‌های بتن در نزدیکی هیوستون افتتاح شد.

توانایی سیکا گروپ برای ارائه‌ی خدمات به پیمانکاران بتن به لطف تملک شرکت باترفیلد کالر، تولید‌کننده‌ی پیشتاز سیستم‌ها و کف‌پوش‌های بتنی تزئینی در آمریکا، افزایش یافت. این در حالی است که سیکا در انتهای سال شرکت امسیل جوینت سیستمز، یکی از بهترین تأمین‌کنندگان درزگیر‌های انبساطی ساختاری، را نیز به تملک خود درآورد.

فروش منطقه‌ی آمریکای لاتین 3.2 درصد افزایش یافت (این رقم در سال قبل ۵ درصد بود). مکزیک و آرژانتین رشدی بیش از نرخ متوسط داشتند. فعالیت ساخت‌وساز در این منطقه در کشورهایی که وابستگی بیشتری به بخش مواد خام دارند همچنان کند است. زنجیره‌ی تأمین در مکزیک، که بازاری با رشد بالا است، با سرمایه‌گذاری در کارخانه‌‌ای جدید برای تولید ملات و افزودنی‌های بتن در کواتزاکوالکوس گسترش بیشتری یافته است. همچنین، شرکت با ایجاد شعبه محلی جدیدی در السالوادور، حضورش در آمریکای مرکزی را تقویت کرده است.

برندهای تملک ‌شده‌ی گروه صنعتی آلسی موجب تقویت حضور سیکا در پروژه‌های کلیدی در مکزیک شده است. بعلاوه، وجود سایت تولیدی دیگری در نزدیکی مکزیکوسیتی به تسهیل عرضه‌ی سریع ممبران های قیری و مایع به این کلان‌شهر کمک شایانی کرده است.

فروش در منطقه‌ی آسیا/اقیانوسیه 5.2 درصد رشد داشته است (این رقم در سال گذشته 3.6 درصد بود). در چین، منطقه‌ی اقیانوسیه و بازارهای آسیای جنوب شرقی شاهد نرخ رشد بالایی بودیم. البته سنگاپور در این منطقه یک استثنا بود؛ اقتصاد ساخت‌وساز در این کشور به دلیل اعطای یارانه‌های اندک دولت به پروژه‌های ساخت‌وساز مسکونی ضعیف شده است. سیکا به نقطه‌ی عطف مهمی در آسیا رسیده است: پس از افتتاح شعبه محلی جدیدی در بنگلادش، این گروه حالا صاحب ۱۰۰ نمایندگی در سراسر دنیاست.

سیکا در «فعالیت‌ها و بخش‌های دیگر» رشد فروش 13.8 درصدی را ثبت کرد (این رقم در سال گذشته 11.6 درصد بود). کسب‌وکار خودروی این شرکت، که در مقیاس جهانی و از مرکز اصلی مدیریت می‌شود، سهم مهمی در این بخش دارد. نرخ رشد ارگانیک 19.3 درصدی سیکا در سه‌ماهه‌ی چهارم بسیار بیشتر از نرخ رشد بازار بود. در انتهای سال گروه فیست کم‌تک، عرضه‌کننده‌ی پیشتاز سیستم‌های عایق‌ صدا در صنعت خودروسازی که دفتر مرکزی‌اش در ورمز آلمان قرار دارد، به تملک سیکا درآمد.

دورنما

انتظار می‌رود سود عملیاتی (EBIT)، سال تجاری ۲۰۱۷، با سرعت زیادی رشد کند و بین ۸۸۰ تا ۹۰۰ میلیون فرانک سوئیس باشد.

سیکا پیش‌بینی می‌کند فروشش در سال تجاری ۲۰۱۸، ده درصد افزایش یابد. قیمت ناپایدار و رو به رشد کالاها در سال جاری همچنان یکی از چالش‌های پیش‌ رو خواهد بود. برای نمونه، محدودیت‌های زیست‌محیطی اعمال‌شده توسط دولت میزان دسترسی به مواد خام را در چین کاهش داده است. سود عملیاتی (EBIT) در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد نامتناسبی خواهد بود.

با سرمایه‌گذاری در ۹ کارخانه‌ی جدید‌، ۳ شعبه محلی جدید و تملک ۷ شرکت دیگر، پایه‌های رشد بیشتر ایجاد شده است. این ۱۹ سرمایه‌گذاری کلیدی در کنار محصولات جدید و بخش فروش قدرتمند موجب شده گروه با اعتمادبه‌نفس بیشتری به آینده نگاه کند.