گزارش 9 ماهه 2017: فروش و سود بي‌سابقه

 گزارش 9 ماهه 2017

– افزايش 7.9 درصدي فروش بر حسب ارز محلي (6.8% بر حسب فرانك سوييس) به 4627.5 ميليون فرانك سوييس

– رشد در تمام مناطق

– سود عملياتي (EBIT) تا 113.2%، سود خالص 14.9% بيشتر

– استراتژی رشد با تاسيس دو شعبه ديگر، چهار كارخانه جديد و خرید 3 شرکت ادامه يافت

– تاييد اهداف ساليانه 2017- پيش‌بيني می‌شود فروش ساليانه براي اولين بار به بيش از 6 ميليارد فرانك سوييس برسد.

با رشد 7.9 درصدي فروش بر حسب ارز محلي، سيكا به استراتژی رشد خود در 9 ماه اول سال مالي جاري با موفقيت ادامه داد و به فروش بي‌سابقه 4627.5 ميليون فرانك سوييس رسيد. تاسيس دو شعبه، افتتاح چهار كارخانه جديد و خريد سه شركت به عنوان بخشي از اهداف استراتژی تا سال 2020 بود. اين كار با هدف تداوم گسترش مناطق و بازارهاي تجاري رو به رشد انجام شد. رشد فروش بر حسب فرانك سوييس در 9 ماهه گذشته و با احتساب اثر منفي نرخ ارز (به ميزان 1.1- درصد) به 6.8% رسيد.

افزايش حاشيه سود و سود خالص به بالاترين مقدار

در سه ماهه سوم، سيكا براي بيست و سومين بار رشد حاشيه سود خود را اعلام كرد. اين دستاورد بزرگ در نتيجه‌ي اجراي مدل رشد سيكا حاصل شد. حجم توليد سریع‌تر از هزینه‌های عملياتي افزايش يافت و در نتيجه اثرات منفي ناشي از نرخ ارز و افزايش قيمت مواد اوليه جبران شدند. بنابراين، سود عملياتي و سود خالص در 9 ماه اول سال 2017 به بالاترين مقادير خود رسيدند. سود عملياتي (EBIT) با بهبود 13.2 درصدي به 669 ميليون فرانك سوييس رسيد (سال قبل: 591.2 ميليون فرانك سوييس). سود خالص 14.9% رشد يافت و به 477.4 ميليون فرانك سوييس رسيد (سال قبل: 415.5 ميليون فرانك سوييس).

پائول شولر، مدير عامل سيكا: «افزايش 7.9 درصدي فروش، كه حد بالاي محدوده هدف‌گذاری شده ما به حساب مي‌آيد، و همچنين افزايش ناگهاني 14.9 درصدي سود خالص نشان می‌دهند كه مدل رشد به درستي در حال اجرا است و نتايج بي‌سابقه‌اي حاصل كرده است. ما به زودي وارد اقتصادهاي در حال رشد می‌شویم و جاي پاي خود را در بازارهاي توسعه يافته محكم می‌کنیم. به اين طريق می‌توانیم محصولات خود را براي تمام مراحل ساختمان‌سازي، از پروژه‌هاي جديد گرفته تا پروژه‌های ترميمي، به فروش برسانيم. اين سياست با نرخ رشد دو رقمي در اروپاي شرقي، آفريقا، آمريكاي شمالي و منطقه اقيانوس آرام همراه بوده است. اين نرخ رشد بسيار بيشتر از نرخ رشد بازار در بسياري از كشورها است. در بخش خودرو، از روند جهاني به سمت خودروهاي سبك بهره می‌بریم و دوباره به رشد فروش دو رقمي دست يافتيم.»

رشد در تمام نواحي

فروش در ناحيه EMEA (اروپا، خاورميانه، آفريقا) در 9 ماهه اول 6.5% افزايش يافت (سال قبل: 5.3%). بازارهاي اصلي در فرانسه، ايتاليا، و بريتانيا به نرخ رشد ثابتي دست يافتند. اروپاي شرقي و آفريقا به نرخ رشد دو رقمي رسيدند. دارالسلام در تانزانيا شاهد راه‌اندازي اولين كارخانه توليد افزودنی های بتن بود. توليد افزودنی بتني و ملاط در آلماتي قزاقستان به مكان جديد و بزرگتر انتقال يافت. در كارخانه واقع در لوبنيا در نزديكي شهر مسكوي روسيه، خط توليد جديدي براي غشا‌هاي PVC راه‌اندازي شد. اخیراً، با افتتاح كارخانه ملات و افزودنی های بتن در لاهور پاكستان، ظرفيت توليد در اين كشور افزايش يافت. علاوه بر اين، حضور سيكا در غرب آفريقا با تاسيس شعبه جديد در سنگال تقويت شد.

در 9 ماهه اول، شركت بيتبائو دور در اتريش خريداري شد. اين شركت در زمينه عرضه سیستم‌های آب‌بندي فعاليت دارد. شركت اِي بي سي سيلنتز نيز در تركيه خريداري شد. اين شركت، سازنده درزگیر و چسب براي تكميل فضاي داخلي است. شركت سرمايه‌گذاري KVK واقع در شهر پراگ، پايتخت چك، نيز به گروه سيكا پيوست. اين شركت در زمينه توليد سیستم‌های آب‌بندي و پوشش بام و همچنين انواع ملات‌ها فعاليت می‌کند.

بيشترين رشد با نرخ 16.7% دوباره در آمريكاي شمالي ثبت شد (سال گذشته: 9.9%). 8.2 درصد از اين رشد به خريدهاي انجام شده مربوط می‌شد. سيكا حجم تجارت خود در ايالات متحده آمريكا را بطور چشمگيري افزايش داد و به نرخ رشد حدود 20% رسيد. بنابراين، نرخ رشد شركت در اين بازار بسيار سریع‌تر از بازار ساختمان‌سازي بود. سرمایه‌گذاری‌های هدفمند در آمريكاي شمالي كمك زيادي به اين عملكرد تجاري مثبت كردند. توسعه سازمان فروش، خريداري شرکت‌ها و گسترش چشمگير زنجيره تامين با راه‌اندازي کارخانه‌های جديد در نزديكي كلان شهرهاي در حال توسعه از جمله‌ي اين سرمایه‌گذاری‌ها هستند. در طي اين دوره، سهام شركت آرمكس اوپريتينگ (با مسئوليت محدود) خريداري و، به اين ترتيب، اين شركت به گروه سيكا ملحق شد. اين شركت آمريكايي در زمينه توليد عایق‌های پلي ايزو براي ساختمان (بام و ديوار) فعاليت دارد.

فروش در ناحيه آمريكاي لاتين در 9 ماهه اول 1.7% رشد يافت. اين مقدار در دوره مشابه سال قبل 5.6% بود. برخي از كشورهاي بزرگ منطقه، مانند مكزيك و آرژانتين، عملكردي بالاتر از حد معمول داشتند. در برزيل، شرايط سخت اقتصادي و سياسي بر عملكرد تجاري شركت تاثير منفي گذاشت. بعلاوه، فعالیت‌های ساخت و ساز، در كشورهايي كه به مواد اوليه وابسته هستند، با كاهش همراه بود. زنجيره تامين در مكزيك، از طريق سرمايه‌گذاري در كارخانه جديد توليد ملات و افزودنی های بتني در شهر كوتزاكولكاس، بيشتر توسعه داده شد. حضور سيكا در آمريكاي مركزي نيز با تاسيس شعبه در السالوادور تقويت شد.

فروش در ناحيه آسيا/ اقيانوسيه 4.8% افزايش يافت (سال قبل: 3.8%). بازارهاي آسياي جنوب شرقي، بجز اندونزي و سنگاپور، به نرخ رشد بالايي دست يافتند. در سنگاپور، سرمايه‌گذاري در پروژه‌های مسكوني دولتي و در اندونزي، سرمايه‌گذاري در زیرساخت‌ها، در سطح پاييني باقي ماندند. در چين، صنعت ساخت و ساز ثابت باقي ماند و باعث شد سيكا به نرخ رشد تك رقمي بالايي دست يابد.

چشم انداز 2017

اهداف استراتژیک تعيين شده براي سال 2020 با موفقيت در 9 ماهه اول 2017 تحقق يافتند و به دستاوردهاي بي‌سابقه‌اي منجر شدند. اين عملكرد قوي باعث شد هدف تعيين شده براي كل سال در 9 ماه اول محقق شود- يعني افزايش 6 تا 8 درصدي فروش براي اولين بار و دستيابي به فروش بالاي 6 ميليارد فرانك سوييس. قیمت‌های ناپايدار و صعودي مواد اوليه چالش بزرگي در سال جاري بود. پيش‌بيني می‌شود سود عملياتي (EBIT) براي بار ديگر با نرخ بالايي افزايش يابد و در سال 2017به 880 ميليون تا 9000 ميليون فرانك سوييس برسد. نتيجه نامعلوم تلاش سنت گوبين براي خريد سهام باعث شده است تا آینده‌ای نامطمئن در راه باشد.

تقويم مالي

فروش خالص 2017: سه شنبه، 9 ژانويه 2018

كنفرانس خبري/ تحليلي براي ارائه دستاوردهاي 2017: جمعه، 23 فوريه 2018

فروش سه ماهه اول 2018: سه شنبه، 17 آوريل 2018

پنجاهمين جلسه عمومي ساليانه: سه شنبه، 17 آوريل 2018

گزارش شش ماهه اول 2018: پنجشنبه، 26 جولاي 2018

گزارش 9 ماهه اول 2018: پنجشنبه، 25 اكتبر 2018