فروش بي‌سابقه همراه با رشد در تمام نواحي

 فروش 2016

  •  افزايش فروش 5.6% بر حسب ارز محلي و رسيدن آن به 5.75 ميليارد فرانك سوييس در سال 2016
  •  رشد در تمام نواحي
  •  افتتاح 9 كارخانه و 4 شعبه جديد
  •  افزايش نامتناسب سود مورد انتظار براي كل سال

سال 2016 شاهد افزايش 5.6 درصدي فروش بر حسب ارز محلي و رسيدن آن به 5.75 ميليارد فرانك سوييس بود. سرمایه‌گذاری‌ها در زمينه تاسيس کارخانه‌ها و شعبه های جديد و همچنين ارائه محصولات جديد به بازار به رشد بالاي سازماني 4.7 درصدي كمك كردند. براي سال تجاري 2016، سود بی‌سابقه‌ای پيش‌بيني می‌شود.

مجموع فروش سال 2016 5.6% افزايش يافت و به 5.75 ميليارد فرانك سوييس رسيد. به واسطه آمار بسيار خوب سال قبل و تغييرات به وجود آمده در تقاضا، پيش بینی‌های رشد بازار در سه ماهه چهارم 2016 محقق نشدند. تمام نواحي با افزايش گردش مالي مواجه بودند و سهم بازار بيشتري بدست آوردند. در آمريكا، مكزيك، بريتانيا، آفريقا، آسياي جنوب شرقي، اتريش و بخش خودرو نرخ رشد بالاتر از حد معمول به ثبت رسيد.

جان جنيش، مديرعامل: « ما با موفقيت به استراتژی رشد خود ادامه داديم و به افزايش بيش از 5 درصدي فروش در سال تجاري 2016 دست يافتيم. ارقام بی‌سابقه‌ای براي سود عملياتي و سود خالص پيش‌بيني می‌کنیم. با افتتاح 9 كارخانه جديد، تاسيس 4 شعبه جديد و خريد 4 شركت، بستر را براي رشد بيشتر در آينده فراهم آورديم. اين 17 سرمايه‌گذاري مهم به همراه توليد محصولات جديد و سازمان قوي فروش باعث شدند تا ما مطمئن‌تر به آينده نگاه كنيم. از تيم مديريت جهاني و بيش از 17000 نيروي كاري شركت، كه تخصص و تعهد آن‌ها (در مواجه با شرايط سخت پيش آمده در برخي بازارها) باز هم فروش بی‌سابقه‌ای را رقم زد، تشكر می‌کنم.»

رشد در تمام نواحي

فروش در ناحيه EMEA (اروپا، خاور ميانه، آفريقا) 4.8% بر حسب ارز محلي افزايش يافت. در بازارهاي اصلي آلمان، فرانسه، اسپانيا و ايتاليا، نرخ رشد خوبي ثبت شد. رشد بالاتر از حد معمول در بريتانيا، روسيه، اروپاي شرقي و آفريقا بدست آمد. سيكا 18 شعبه و 15 كارخانه توليدي در قاره آفريقا دارد و به گسترش حضور خود در اين قاره ادامه می‌دهد. شعبه های جديد در كويت، كامرون و جيبوتي تاسيس شدند. كارخانه جديد توليد افزودنی بتن در پايتخت اتيوپي، شهر آديس آبابا، و كارخانه ملات در شهر كايروني، در نزديكي آتن، افتتاح شدند.

فروش در ناحيه آمريكاي شمالي 7.8 % بر حسب ارز محلي افزايش يافت. محرک‌های اصلي رشد در اين ناحيه شامل توسعه سريع زنجيره تامين و سرمايه‌گذاري در زمينه نيروي فروش در کلان‌شهرهای در حال رشد می‌شود. خريد سه شركت در بخش‌های جذاب بازار باعث تداوم رشد در آينده می‌شود. شرکت‌های اِل. اِم. اسكوفيلد (توليد كننده افزودني براي بتن آماده) و صنايع FRC (توليد كننده فيبر براي بتن) به گروه سيكا پيوستند. خريد شركت آرمكس باعث توسعه سبد محصولات سيكا در بخش پوشش ساختمان، و عايق ديوار و كف شد.

ناحيه آمريكاي لاتين با افزايش فروش 5 درصدي بر حسب ارز محلي مواجه شد. مكزيك، آرژانتين و شيلي بطور چشمگيري توسعه يافتند. در مقابل، تداوم بحران اقتصادي در برزيل و افت چشمگير ارزش تعدادي از ارزهاي محلي باعث كاهش فعاليت تجاري شد. از جمله سرمایه‌گذاری‌ها در اين منطقه می‌توان به كارخانه جديد توليد ملات در گواياكيل در اكوادور، كارخانه خودرو براي چسب و محصولات صداگيري در سائوپائولوي برزيل، و تاسيس شعبه جديد در نيكاراگوئه اشاره كرد.

ناحيه آسيا/ اقيانوسيه به رشد 3.6% دست يافت. عملكرد پوياي بازارها در آسياي جنوب شرقي و اقيانوسيه باعث افزايش فروش شد. چين، در نيمه دوم سال، به رشد مثبتي دست يافت. سرمایه‌گذاری‌ها در اين ناحيه شامل خريد شركت روناكريت (توليد كننده ملاط در هنگ كنگ)، و افتتاح كارخانه جديد در پرت در ساحل غربي استراليا می‌شود. كارخانه دوم توليد ملات و افزودنی های بتن در سارابوري تايلند راه‌اندازي شد. اولين کارخانه‌ها در پنوم پن (كامبوج) و يانگون (ميانمار) بازگشايي شدند.

چشم انداز

افزايش بالاتر از ميانگين سود باعث شد سود عملياتي (EBIT) براي سال تجاري 2016 بين 780 تا 800 ميليون فرانك سوييس پيش‌بيني شود.

در سال تجاري 2017، سيكا استراتژی رشد خود را ادامه می‌دهد و بر رشد 6 تا 8 درصدي فروش و رسيدن به فروش 6 ميليارد فرانك سوييس براي اولين بار هدف‌گذاری كرده است. افزايش بالاي سود، افتتاح 6 تا 8 كارخانه جديد و 3 تا 4 شعبه از ديگر اهداف سال 2017 هستند.

با افتتاح 9 كارخانه جديد، تاسيس 4 شعبه ديگر و خريد 4 شركت، بستر لازم براي رشد بيشتر فراهم شده است. اين 17 سرمايه‌گذاري مهم، توليد محصولات جديد و سازمان قوي فروش به گروه اجازه می‌دهند تا مطمئن‌تر به آينده نگاه كند.