سیکا در سال ۲۰۱۷ رکوردهای جدیدی ثبت کرد

  • ثبت رکوردهای جدیدی برای فروش، سود عملیاتی (EBIT) و سود خالص.
  • فروش 6248.3 میلیون فرانکی (افزایش ۹ درصدی در ارزهای محلی).
  • افزایش EBIT به 896.3 میلیون (رشد 12.7 درصدی).
  • افزایش سود خالص به ۶۴۹ میلیون فرانک (رشد 14.5 درصدی).
  • رشد در همه‌ی مناطق.
  • افتتاح ۹ کارخانه‌ و ۳ شعبه محلی جدید و تملک ۷ شرکت.
  • تائید اهداف راهبردی سال ۲۰۲۰.

 روند موفقیت‌آمیز سیکا در سال ۲۰۱۷ با ثبت رکورد دیگری ادامه یافت. در ارزهای محلی، فروش با رشد ۹ درصدی به رقم 6248.3 میلیون فرانک رسید. شتاب رشد و مدیریت دقیق هزینه‌ها به ثبت رکورد جدید 896.3 میلیون فرانک (رشد ۱۰۱ میلیونی و 12.7 درصدی) در سود عملیاتی و رکورد ۶۴۹ میلیون فرانک (رشد 14.5 درصدی) در سود خالص منجر شد. در سال گزارش‌شده، ۱۹ سرمایه‌گذاری اصلی، با نگاهی به رشد آتی، صورت گرفت. اهداف راهبردی سال ۲۰۲۰ تائید، و رشد هدف بیش از ۱۰ درصد برای سال ۲۰۱۸ تعیین شد.

پال شولر، مدیرعامل: «در سال تجاری ۲۰۱۷ روند رو به رشدمان را ادامه دادیم و نه‌تنها برای اولین بار فروش بیش از ۶ میلیارد فرانکی محقق شد، بلکه به رکوردهای جدیدی در زمینه‌ی سود عملیاتی و سود خالص دست یافتیم. با تأسیس ۹ کارخانه‌ی جدید، افتتاح ۳ شعبه محلی دیگر و تملک ۷ شرکت، بازهم سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در مسیر توسعه‌ی بین‌المللی کردیم. از بیش از ۱۸۴۰۰ کارمندمان در سراسر جهان و همچنین تیم مدیریتی‌مان قدردانی می‌کنم. وفاداری، تعهد و تلاش فراوان آن‌ها سبب شد تا بار دیگر رکوردهای جدیدی ثبت کنیم».

همه‌ی مناطق فروش‌ بیشتری گزارش کردند و توانستند سهم بازار‌شان را افزایش دهند. بیشترین نرخ رشد در آمریکا، مکزیک، آرژانتین، چین، آسیای جنوب شرقی، اقیانوسیه، خاورمیانه، اروپای شرقی و آفریقا و همچنین بخش خودرو ثبت شد. به‌طورکلی، فروش در ارزهای محلی تا ۹ درصد افزایش یافت. تقویت ارزش فرانک سبب شد نرخ تبدیل 0.3 درصد کاهش یابد و در نتیجه، فروش به فرانک سوئیس با رشد 8.7 درصدی به 6248.3 میلیون فرانک افزایش یابد.

رکورد سود

شتاب شدید رشد باعث افزایش عملکرد و سود عملیاتی، بیش از مقدار متوسط، شد. نوسان و افزایش قیمت مواد خام چالش‌هایی را در زمینه‌ی دسترسی به مواد خام در چین ایجاد کرده است: این چالش نتیجه‌ی وضع محدودیت‌های زیست‌محیطی از جانب دولت این کشور است. به لطف مدیریت پایدار هزینه‌ها، سود شرکت افزایش یافت و رکوردهای جدیدی برای EBIT (869.3 میلیون فرانک سوئیس، رشد 12.7 درصدی) و سود خالص (۶۴۹ میلیون فرانک سوئیس، رشد 14.5 درصدی) ثبت شد.

رشد در همه‌ی مناطق

فروش در سال ۲۰۱۷، در منطقه‌ی EMEA (اروپا، خاورمیانه و آفریقا) در ارز‌های محلی ۵/۷ درصد رشد داشت (این رقم در سال قبل 4.6درصد بود). کشورهای اصلی اتحادیه‌ی اروپا شامل فرانسه، ایتالیا و بریتانیا، که بازار اصلی شرکت را تشکیل می‌دهند، نرخ رشد بسیار خوبی به ثبت رساندند. خاورمیانه، اروپای شرقی و آفریقا شاهد رشدی دورقمی بودند.

منطقه‌ی آمریکای شمالی نرخ رشد چشمگیر 18.4 درصد را ثبت کرد (این رقم در سال گذشته ۸/۷ درصد بود)، که 8.5 درصد آن از طریق تملک‌ها حاصل شد. سیکا رشد چشمگیری در حجم تجارتش در آمریکا را گزارش کرده است؛ رشد این شرکت بسیار بیشتر از رشد بازار ساخت‌وساز محلی است. تحول مثبت کسب‌وکار در آمریکای شمالی را می‌توان به سرمایه‌گذاری هدف‌گذاری‌ شده در این منطقه طی سالیان اخیر نسبت داد.

فروش منطقه‌ی آمریکای لاتین 3.2 درصد افزایش داشت (این رقم در سال قبل 5.1 درصد بود). مکزیک و آرژانتین رشدی بیش از نرخ متوسط داشتند. در مقابل، در کشورهایی همچون برزیل، پرو و شیلی، که وابستگی بیشتری به مواد خام دارند، فعالیت‌های ساخت‌وساز رشد نسبتاً کمی داشتند.

فروش در منطقه‌ی آسیا/اقیانوسیه 5.2 درصد رشد داشته است (این رقم در سال گذشته 3.6 درصد بود). در چین نرخ رشد زیادی به ثبت رسید. این در حالی بود که در استرالیا، نیوزیلند و تایلند شاهد رشد دورقمی بودیم.

پیوستگی در مدیریت

پس از خروج یان ینیش از شرکت، هیئت‌مدیره پال شولر را به‌عنوان مدیرعامل جدید گروه معرفی کرد و او رسماً از اول جولای ۲۰۱۷ کارش را آغاز کرد. پال شولر ۳۰ سال در سیکا حضور داشته و از سال ۲۰۰۷ عضو گروه مدیریت بوده است. مسئولیت‌های او شامل رشد و توسعه‌ی شرکت و مدیریت مناطق آمریکای شمالی و EMEA بوده است.

 ۱۹ سرمایه‌گذاری کلیدی و ۷۴ ثبت اختراع جدید

تحت رهبری پال شولر رشد شتابان شرکت در بازارهای رشد در سال ۲۰۱۷ ادامه یافت و سیکا ۱۹ سرمایه‌گذاری کلیدی شامل ۹ کارخانه و سه شعبه محلی جدید و ۷ تملک را عملیاتی کرد.

بیش از ۹۰۰ کارمند که در زمینه‌ی تحقیق و توسعه‌ی محصولات جدید در ۲۰ مرکز فناوری منطقه‌ای فعالیت می‌کنند موتور محرک قدرت نوآوری ما به شمار می‌آیند. در سال تجاری ۲۰۱۷، ۷۴ درخواست ثبت اختراع جدید ثبت، و تولید محصولات جدید زیادی در همه‌ی بازارهای هدف آغاز شد.

افزایش 15.6 درصدی سود سهام پیشنهاد شد

در جلسه‌ی عمومی سالانه در ۱۷ آوریل ۲۰۱۸، هیئت‌مدیره افزایش 15.6 درصدی سود سهام، معادل ۱۱۱ فرانک سوئیس به ازای هر سهم بی‌نام و 18.50فرانک به ازای هر سهم بانام را پیشنهاد داد (این ارقام در سال قبل به ترتیب ۹۶ و ۱۶ فرانک بود).

دورنمای ۲۰۱۸: رشد بیش از ۱۰ درصدی و سود بیشتر

در سال ۲۰۱۷، با تأسیس ۹ کارخانه‌ و افتتاح سه شعبه محلی جدید و تملک ۷ شرکت دیگر، بنیان‌های رشد آتی شرکت بنا نهاده شد. سازمان فروش قدرتمند، محصولات در دست اقدام و ۱۹ سرمایه‌گذاری کلیدی موجب خوش‌بینی شرکت به آینده شده است.

سیکا پیش‌بینی می‌کند فروشش در سال تجاری ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد. نوسان و افزایش قیمت مواد خام همچنان یکی از چالش‌های پیش رو در سال جاری خواهد بود. سود عملیاتی (EBIT) در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد نامتناسبی خواهد بود. نتیجه‌ی نامعلوم تملک خصمانه‌ی شرکت سینت-گوبینز یکی از موارد نامعلوم در آینده است.