معماري برجسته با سيكا- سالن اپراي هاربين در چين

 پروژه‌ها

محصولات با كيفيت درزگیری و اتصال سيكا معماري برجسته را به واقعيت تبديل می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به سالن اپراي هاربين در شمال شرقي چين اشاره كرد. اين بنا، از نظر ساخت و عملكرد مصالح ساختماني، با شرايط خاصي مواجه بوده است. اخیراً، اين پروژه برجسته فرهنگي، به واسطه معماري برجسته‌ای كه دارد، به عنوان يكي از بهترين بناهاي جهان شناخته شده است.

سالن اپراي هاربين براي مقاومت در برابر شرايط بسيار سخت ساخته شده است. شهر هاربين، كه به «شهر يخي» يا «مسكو در شرق» نيز معروف است، شهر مركزي استان هيلونگ ژيانگ در چين است و حدود 5 ميليون نفر جمعيت دارد. دماي اين شهر از 40 – درجه سانتی گراد در زمستان تا 40 درجه سانتی گراد   در تابستان متغير است. سالن اپرا در ساحل شمالي رود سونگ‌هوا واقع شده است. بستر رودخانه در اين محل، به واسطه تغييرات ثابت سطح آب، پیچ‌های زيادي دارد.

معماري برجسته

ظاهر منحني شكل سالن اپراي هاربين با صفحات آلومينيومي سفيد و صاف پوشيده شده و شبيه قله برفي كوه با درخشش يخ و برف به نظر می‌آید. اين طرح از نماي برفي و يخي شهر در زمستان الهام گرفته شده است. اين ساختمان داراي دو سالن تئاتر به ترتیب با ظرفيت 1600 و 400 نفر است و ساخت آن پنج سال به طول انجاميد و سرانجام در سال 2015 افتتاح شد. اين بنا، در اوايل 2015، به عنوان يكي از بهترين بناهاي جهان، از طرف آرك‌ديلي (پربازديدترين سايت معماري) جايزه گرفت.

محصولات سيكا براي آب و هواي خشک

آب و هواي سخت اين منطقه چالش بزرگي سر راه مصالح ساختماني، از جمله درزگیر ها مورد استفاده براي درزگیری نماهاي روكش آلومينيوم و شيشه‌اي، ايجاد كرده بود. درزگیرها می‌بایست در برابر تغييرات شديد دما در فصول سرد و گرم سال مقاوم باشند. در زمستان، وقتي دستگاه ذوب برف كه زير نماي روكش آلومينيوم نصب شده شروع به كار می‌کند، دماي نما در مدت بسيار كوتاهي از  40- درجه سانتی گراد به 50  درجه سانتی گراد افزايش می‌یابد. تحت اين شرايط، روكش آلومينيوم به واسطه انبساط طولي تا 10 سانتي متر افزايش طول می‌دهد كه می‌بایست توسط درزگیرهای سيكاسيل مهار شود.

چالش ديگر، به ديوار كاذب شیشه‌ای مربوط می‌شد كه از هرم‌های مقاوم در برابر نفوذ آب، باد و مقاوم در برابر فشار باد ساخته شده بود. شيشه می‌بایست، بعد از اتصال، در برابر تنش، جابجايي و تغييرشكل مقاوم باشد. محصولات سيكاسيل اتصالي انعطاف‌پذير و ايمن را براي نماي سازه فراهم می‌آورند. همچنين اين محصولات از تجمع آب بين شيشه عايق در دماهاي پايين جلوگيري می‌کنند. سيكا افتخار می‌کند كه توانسته است در پروژه سالن اپراي هاربين نقش موثري ايفا كند. اين سالن اپرا، كاخ موسيقي و هنر در شهر هاربين به حساب می‌آید. شهري كه يونسكو، در به رسميت شناختن ميراث موسيقي شهر، لقب «شهر موسيقي» را به آن داد.

سالن اپراي هاربين

توضيحات

سالن اپراي هاربين در چين، يك بناي برجسته است كه براي شرايط سخت آب و هوايي و تغيير دما از ºC 40- در زمستان به ºC 40 در تابستان ساخته شده است. ساخت اين بنا با چالش‌های بزرگي از نظر مصالح ساختماني روبه رو بوده است.

درزگیرهای سيكاسيل

توضيحات

هنگام ورود به سالن انتظار اصلي، بازديدكنندگان با ديوار شیشه‌ای شفاف و بزرگي رو به رو می‌شوند كه محيط سالن را فراگرفته است. هرم‌های شیشه‌ای اين نما با استفاده از درزگیرهای سيكاسيل درزگیری شده‌اند.