تداوم رشد پويا، افزايش 24.8% سود خالص

گزارش نيمه سال 2016

  •  افزايش فروش 7.6 درصدي (6.9% بر حسب فرانك سوييس) به 2806 ميليون فرانك سوييس
  •  رشد در تمام مناطق
  •  سود خالص تا 24.8%
  •  دو شعبه  و 6 كارخانه جديد
  •  تاييد اهداف ساليانه: رشد فروش 6 تا 8 درصد و رشد بالاي سوددهي

مسير رشد پويا در سال 2016 با افزايش فروش 7.6% بر حسب ارز محلي ادامه يافت و فروش بي‌سابقه جديد 2806.2 ميليون فرانك سوييس در نيمه اول سال بدست آمد. رشد فروش سازماني در سه ماهه دوم به 6.5% رسيد كه بالاترين رقم در دو سال اخير است. اين استراتژی رشد بر پايه سرمايه‌گذاري در زمينه محصولات جديد و تاسيس کارخانه‌ها و شعبه جديد استوار است. در نيمه اول سال، شرايط پايدار نرخ ارز به تاثير نسبتا كم ارز (0.7- درصد) و رشد فروش بسيار خوب 6.9% بر حسب فرانك سوييس منجر شد.

سود خالص تا 24.8%

افزايش حاشيه سود طي پنج سال گذشته، در نيمه دوم 2016 نيز ادامه يافت. مدل رشد سيكا بر افزايش حجم و كاهش هزينه توليد تاكيد دارد و به بهبود چشمگير حاشيه سود منجر شده است. شرايط پايدارتر نرخ ارز و قيمت پایین‌تر كالا باعث تقويت اين اثر شده‌اند. در نتيجه، سود عملياتي، سود خالص و گردش نقدينگي همگي به مقادير بی‌سابقه‌ای در نيمه اول 2016 رسيدند. سود عملياتي (EBIT) 22.6% (65.1+ ميليون فرانك سوييس) بهبود يافت و به 353.7 ميليون فرانك سوييس رسيد (سال قبل: 288.6 ميليون فرانك سوييس). سود خالص با 24.8% افزايش به 246.3 ميليون فرانك سوييس رسيد (سال قبل: 197.3 ميليون فرانك سوييس).

یان ینيش، مديرعامل: «سرمايه‌گذاري شركت در زمينه محصولات جديد، شعبه و توسعه ظرفيت توليد تاثيرگذار بوده است. تمام نواحي به حصول اين نتايج بي‌سابقه در نيمه اول 2016 كمك كردند. با افزايش 7.6% فروش توانستيم به استراتژی رشد خود ادامه دهيم. در آمريكا، كانادا، آرژانتين، بريتانيا، آفريقا، آسياي جنوب شرقي، ناحيه اقيانوسيه و خودرو به نرخ رشد دو رقمي دست يافتيم.

ما سرسختانه به استراتژی رشد خود ادامه می‌دهیم و در اين راستا، 2 شعبه و 6 كارخانه ديگر راه‌اندازي خواهيم كرد. تعهد و عملكرد كاركنان ما در 95 كشور مختلف از اركان موفقيت سيكا به حساب می‌آیند. از تلاش فراوان تيم جهاني در شرايط نسبتا سخت تشكر می‌کنم. به لطف اين تلاش و همچنين قدرت مدل رشد سيكا، می‌توانیم چشم انتظار آينده و نيمه دوم سال 2016 باشيم.»

رشد در تمام نواحي

فروش در ناحيه EMEA (اروپا، خاورميانه، آفريقا) 6.6% افزايش يافت. در اروپاي جنوبي و خاور ميانه نرخ رشد خوبي حاصل شد. بيشترين افزايش فروش در آفريقا با نرخ 20% بدست آمد. سيكا 16 شعبه و 14 كارخانه توليدي در قاره آفريقا دارد. تقاضا در بازار اروپاي غربي به سطح مطلوبي رسيد. كارخانه جديد ملات در شهر كايروني، در نزديكي آتن، بازگشايي شد و سيزدهمين شعبه سيكا در خاورميانه در كويت افتتاح شد.

فروش در آمريكاي شمالي بي‌سابقه 9.9% بر حسب ارز محلي افزايش يافت. محرک‌های اصلي رشد در اين ناحيه شامل سرمايه‌گذاري در زمينه كادر فروش و توسعه سريع زنجيره تامين در کلان‌شهرها و همچنين فعاليت بسيار خوب در بخش ساختمان‌سازي می‌شود.

با راه‌اندازي چهار كارخانه جديد در شهرهاي دِنوِر، آتلانتا، فيلادلفيا و ونكووِر و همچنين خريد شرکت‌های BMI و اسكوفيلد، مجموع کارخانه‌های توليد ملات و افزودنی های بتني در دو سال گذشته به 20 واحد افزايش يافته است.

ناحيه آمريكاي لاتين به افزايش فروش 5.9 درصدي بر حسب ارز محلي دست يافت. مكزيك، آرژانتين و شيلي بطور چشمگيري توسعه يافتند. در مقابل، تداوم بحران اقتصادي در برزيل و افت چشمگير ارزش تعدادي از ارزهاي محلي باعث كاهش فعاليت تجاري شد. از جمله سرمایه‌گذاری‌ها در اين منطقه می‌توان به كارخانه جديد توليد ملات در اكوادور و تاسيس شعبه جديد در نيكاراگوئه اشاره كرد.

رشد در ناحيه آسيا/ اقيانوسيه 6/4% افزايش يافت. بازده فروش در آسياي جنوب شرقي و اقيانوسيه دوباره دو رقمي شد. تقاضاي بازار در چين در سطح نسبتا پايين اما اميدواركننده‌تر از سال قبل باقي ماند. اولين كارخانه در ميانمار در فوريه 2016 افتتاح شد. سيكا قصد دارد بيشترين سود را از رونق ساخت و ساز در اين بازار رو به رشد به دست آورد و براي اين كار، كارخانه جديد توليد افزودنی های بتني را در ناحيه شهري يانگون راه‌اندازي كرد. در تايلند، كارخانه دوم توليد ملات و افزودنی های بتن افتتاح شد. توسعه بازار در آسيا، با راه‌اندازي كارخانه جديد در پنوم پن در كامبوج، تكميل شد. اين اولين كارخانه توليدي سيكا در كامبوج است.

چشم انداز 2016

استراتژی 2018 با كسب نتايج بي‌سابقه در نيمه اول 2016 ادامه يافت. اهداف ساليانه 2016 را می‌توان تاييد كرد. پيش‌بيني می‌شود رشد فروش در اين سال تجاري بين 6 تا 8 درصد افزايش يابد و با افزايش زياد حاشيه سود همراه باشد. استراتژی رشد با تاسيس هشت تا ده كارخانه جديد و سه تا چهار شعبه ديگر، در سال 2016 ادامه خواهد يافت. نتيجه نامعلوم تلاش سنت گوبين براي خريد سهام باعث شده است تا آینده‌ای نامطمئن در راه باشد.